Villa "Przy Plaży" w Trzęsaczu

Atrakcje turystyczne w Trzęsaczu i okolicach

  • Ruiny Kościoła w Trzęsaczu z XIV wieku i nowy taras widokowy (2008). Ruiny kościoła w Trzęsaczu to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na polskim wybrzeżu. W małej miejscowości, leżącej na 15 południku, stoi ostatnia ściana kościoła - zabytek na skalę europejską. Ten murowany gotycki kościół wzniesiono na najwyższym w okolicy wzgórzu w odległości ok. 1,8 do 2 km od morskiego brzegu. Przez stulecia Bałtyk przybliżał się do świątyni. W 1750 r. urwisko oddalone było od morza o 50 m, a w 1850 r. już tylko 5 m. W 1874 roku kościół zamknięto. Katastrofa nastąpiła w 1901 roku. Do morza runęła cała północna ściana. W 1917 r. fale zabrały absydę i odtąd co kilkanaście lat morze zabierało kolejny fragment murów. Dziś na urwisku pozostała już tylko południowa ściana. Według najstarszych podań, z kroniki pastora Gardesa z 1765 r., stary kościół w Trzęsaczu był trzecim chrześcijańskim kościołem na Pomorzu. Mało prawdopodobne jest, aby coś z pierwszego kościoła zachowało się do dzisiaj. Prawdopodobnie z biegiem stuleci był on powiększany. Wskazują na to różnych kształtów i wielkości cegły (według podań z początku XX wieku - teraz już niewidoczne), jak również różne style budowlane. Prezbiterium było gotyckie, pozostała przestrzeń romańska.
  • Kolejka wąskotorowa w Trzęsaczu, działa od ponad 100 lat. Przez Rewal przebiega linia kolejki wąskotorowej, jeżdżącej do Niechorza, Trzęsacza, Trzebiatowa i Gryfic. W Gryficach znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym znajdują się zabytkowe parowozy oraz tabor. W letnie weekendy ciuchcia retro kursuje na trasie Gryfice–Trzęsacz–Rewal–Niechorze. Grupy zorganizowane mogą wynająć stary parowóz z wagonikami i pojechać na wybraną trasę – informacje tel. 091 3842235.
  • Najpiękniejsza na polskim wybrzeżu Latarnia Morska Niechorze oraz Muzeum Rybołówstwa. 45-metrowa latarnia posadowiona na klifowym brzegu  jest symbolem Wybrzeża Rewalskiego i jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Rewal. Została zbudowana przez Niemców w XIX wieku, na wysokiej, trzynastometrowej podstawie. Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, jednak by podziwiać rozciągający się wkoło widok na Niechorze, Rewal i okolicę, trzeba pokonać 210 schodów, prowadzących na jej szczyt. U podnóża latarni znajduje się wspaniały ogród z dwumetrowymi żywopłotami oraz kompleks budynków otoczonych ceglanym murem. Klif, na którym znajduje się latarnia, został zabezpieczony przed erozją betonowym pasem. Od strony lądu budynek latarni jest widoczny z odległości kilku kilometrów, od strony morza widać jedynie górny fragment wieży.
  • Stadnina koni w Trzęsaczu.
  • Lotnisko dla paralotniarzy.
  • Sieć ścieżek rowerowych.
  • Muzeum Multimedialne w Trzęsaczu ul. Klifowa 3B 72-344 Rewal tel. 091 38 62 9268.
  • Kompleks sportowy w Rewalu (korty tenisowe, boisko do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, sauna, siłownia).
  • Międzyzdroje (ok. 40 km od Trzęsacza) Rezerwat Żubrów, molo, wyspa Wolin z przepięknym Jeziorem Turkusowym, pozostałości wyrzutni rakiet V3, port rybacki.
  • Kołobrzeg – Muzeum Wojska Polskiego, port (wyprawy statkiem m. in. na Bornholm), molo, latarnia morska, promenada.


Obecnie Trzęsacz został prawie "wchłonięty" przez Rewal, można dojść spacerkiem w kierunku wschodnim do Rewala mijając stromy klif, ulubione miejsce paralotniarzy (ok. 15 minut). W Rewalu jest wiele restauracji, lodziarni itd. Udając się w stronę zachodnią można dojść do Pustkowa (5-10 min), a jeszcze dalej do Pobierowa (ulica Grunwaldzka zawsze tętni życiem aż do godzin nocnych (30- 50 min). W Trzęsaczu znajduje się też tor dla quadów.